Vracia sa doba „kešu“?
4. 4. 2025

Vracia sa doba „kešu“?

Daň z finančných transakcií alebo inak transakčná daň, je v posledných dňoch snáď najskloňovanejším slovným spojením slovenských podnikateľov. Od prvého apríla je totiž v platnosti nová daň, ktorá spôsobila, že majitelia podnikov začali uprednostňovať platby v hotovosti. Prečo je tomu tak?

Hoci prichádzajúce platby kartou nie sú priamo zdaňované, daň musia podnikatelia platiť napríklad pri úhrade faktúr dodávateľom a tak sa prostredníctvom platieb od zákazníkov v hotovosti snažia nazbierať hotovosť, aby sa plateniu transakčnej dane vyhli. Je to totiž položka, ktorá môže byť v dlhodobom horizonte pre mnohých likvidačným začiatkom. Okrem bezhotovostných platieb je transakčnou daňou zaťažený aj výber z bankomatu, takže vyhnúť sa jej plateniu je naozaj zložité.

Mnohí, nielen maloobchodní predajcovia, tak budú musieť pravdepodobne zvyšovať ceny, čo v konečnom dôsledku opäť pocíti zákazník. Jednou z ciest je však už spomínané používanie hotovosti, od čoho sme si pomaly odvykli. Slovensko doposiaľ bolo takmer na vrchole európskeho rebríčka v používaní bezhotovostných platobných metód a pokrytie týchto platieb bolo na veľmi vysokej úrovni. Zdá sa však, že tomuto bude čoskoro koniec.

Ak ste podnikateľ a neviete, ako inak ešte vyriešiť situáciu s transakčnou daňou, poraďte sa so svojim finančným poradcom, ktorý má o situácií na finančnom trhu prehľad a bude vám vedieť poradiť s optimalizáciou.

Marta Filová
Autor: Marta Filová

Som hypotekárnou špecialistkou a svojou prácou veľmi rada dennodenne pomáham svojim klientom znižovať splátky na existujúcich úveroch, spájať ich do jedného výhodnejšieho, alebo získavať pre klientov, ktorí, chcú, môžu a potrebujú úvery na čokoľvek, ale hlavne na financovanie bývania za najlepších možných finančných podmienok z ktorejkoľvek pre nich vhodnej banky.

Mojim zámerom pri každom klientovi je, pozrieť sa na to, čo z finančných produktov platí, čo sa týka rôznych poistení, keď za to platiť musí, aby platil čo najmenej a keď za niečo platiť nemusí, aby neplatil vôbec.

 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Stiahnite si zadarmo

Ako na hypotéku a prečo?

Ako na hypotéku a prečo?
spracovaním osobných údajov